Udostępnianie dokumentacji medycznej
Pacjenci i osoby przez nich upoważnione mogą w dowolnie wybrany przez siebie sposób zwracać się o sporządzenie kopii, wyciągu, odpisu dokumentacji medycznej oraz wglądu do dokumentacji medycznej.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
- do wglądu umożliwiając przy tym wykonanie notatek lub zdjęć
- poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
- poprzez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta;
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej;
- na informatycznym nośniku danych.
Udostępnienie dokumentacji medycznej do wglądu
Udostępnienie dokumentacji medycznej do wglądu odbywa się na żądanie pacjenta lub osób przez niego upoważnionych oraz podmiotom wymienionym w art. 26 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. 2017.1318).
Udostępnienie dokumentacji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej
Dokumentacja medyczna udostępniana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej przekazywana jest w oparciu o złożony przez pacjenta wniosek w formie papierowej osobiście w Kancelarii Centrum.
Wniosek ten musi zawierać w swej treści adres poczty elektronicznej, numer telefonu oraz zgodę pacjenta na przesłanie wiadomości SMS z hasłem dostępu do pliku z dokumentacją przesłanego na podany adres poczty elektronicznej.
Dokumentacja medyczna na nośniku danych wydawana jest według zasad obowiązujących przy wydawaniu kopii, odpisów, wyciągów lub wydruków.