Ministerstwo Zdrowia wraz z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w ramach projektu udostępniło usługę dla obywateli – Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

IPK

IKP jest internetową aplikacją dostępną pod linkiem https://pacjent.gov.pl, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych, które dotychczas były rozproszone w różnych miejscach.

Odbiór e-recepty

Aplikacja jest w trakcie rozwoju, ale już teraz dzięki niej można odebrać i zrealizować e-receptę, a następnie między innymi  weryfikować historię zrealizowanych recept, mając tym samym dostęp np. do dawkowania, jakie zalecił lekarz czy do wykazu zakupionych w ostatnim czasie leków.

Historia wizyt pacjenta

Logując się do IKP mamy również dostęp do historii swoich wizyt, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia, a w przypadku rodziców również do analogicznych danych dla swoich dzieci.

Inne udogodnienia dla pacjenta

Za pomocą tej aplikacji można wypełnić ankietę zdrowego stylu życia i dowiedzieć się o możliwości skorzystania z wybranych programów profilaktyki zdrowotnej.

To tylko część funkcjonalności, a praktycznie z każdym kwartałem jest ich coraz więcej. Wkrótce w IKP będzie można sprawdzić m.in. swoje deklaracje lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Dostęp do IKP może uzyskać każdy za pomocą dwóch prostych kroków:

1. Założenie Profilu Zaufanego – jeżeli jeszcze nie jest założony
2. Logowanie następuje na stronie www.pacjent.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego

Zwracamy uwagę, że logowanie poprzez Profil Zaufany gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych